Pokaż wyszukiwarkę

Podwórka bez przemocy – program z zakresu pedagogiki podwórkowej w rejonie Bobrka, Rozbarku i Śródmieścia

Podwórka bez przemocy – program z zakresu pedagogiki podwórkowej w rejonie Bobrka, Rozbarku i Śródmieścia

 

Poprzez projekt „Podwórka bez przemocy – program z zakresu pedagogiki podwórkowej w rejonie Bobrka, Rozbarku i Śródmieścia” w ramach Obszaru Strategicznej Inwestycji (OSI) finansowanego ze środków Unii Europejskiej Grupa Pedagogów Ulicy UNO będzie realizować dwa programy:

Nowy projekt to nowe szanse na rozwój. Każdy rok pracy GPU UNO to nowe doświadczenia i wnioski, a nowy projekt to próba wprowadzenia nowych, nieszablonowych rozwiązań.

 

Czym ten projekt różni się od poprzednich?

 

Pedagodzy poszerzają swój obszar działań o kolejną dzielnicę Bytomia. Od stycznia zajęcia będą prowadzone dla dzieci i młodzieży mieszkającej w Bytomiu Bobrku, Rozbarku oraz w Śródmieściu. Dokładny obszar działań dla pedagogów wyznaczają mapy rewitalizacyjne przygotowane dla miasta.

Równolegle będą prowadzone nie trzy, a cztery grupy. W każdej z dzielnic po jednej, ośmioosobowej grupie koedukacyjnej prowadzonej przez dwóch pedagogów oraz jedna pięcioosobowa, nastoletnia (najstarsza) grupa prowadzona w pojedynkę przez starszego wychowawcę podwórkowego.

Zespól GPU UNO rozrośnie się, zatrudnionych zostanie dwóch nowych pedagogów – po jednym do każdego programu.

 

Od stycznia ruszy praca z nowymi grupami, które zrekrutowane zostaną jeszcze w tym roku. Streetworkerzy będą spotykać się z podopiecznymi trzy razy w tygodniu. Raz w tygodniu każdy z pedagogów będzie prowadzić otwarty dyżur w dzielnicy, w której pracuje. Jest to szansa na pogłębienie relacji z mieszkańcami dzielnic, polepszenie relacji z rodzicami wychowanków oraz kontynuowanie pracy z poprzednimi podopiecznymi, którzy podczas dyżuru mogą przyjść porozmawiać. Drugie zajęcia to wyjście do miejsc kulturalno-rozrywkowych; są to zajęcia wyjazdowe, poszerzające horyzonty podopiecznych a trzecie mogą mieć dowolny charakter, w zależności od potrzeb grupy – mogą zostać w swojej dzielnicy, zrealizować płatną wycieczkę czy skorzystać z sali partnera projektu – Parafii Ewangelicko-Augsburskiej w Miechowicach.

Jeden cykl pracy będzie trwał półtora roku, nie jak to dotychczas miało to miejsce – rok. Wydłużenie pracy pozwoli streetworkerom przeprowadzić grupę przez wszystkie etapy pracy z nią, lepiej poznać potrzeby wychowanków oraz indywidualnie popracować nad wzrostem poczucia własnej wartości dzieci.

Zajęcia z wykorzystaniem Szkoły Mobilnej będą odbywać się od kwietnia do końca października każdego roku trwania projektu. Animacje będą prowadzone 4 razy w tygodniu na 4 różnych podwórkach Bytomia  – 2 podwórka w Śródmieściu, 1 podwórko w Bobrku i 1 podwórko w Rozbarku. Aktywności kierowane są do dzieci w wieku 6-18 lat. Co roku w projekcie będzie wykazywanych oraz monitorowanych 15 podopiecznych na każdym z podwórek – co daje łączną liczbę 60 osób w sezonie.

Biuro projektu znajduje się w budynku Cisza Syjonu, przy ul. Matki Ewy 1 w Bytomiu, należącym do Parafii Ewangelicko-Augsburskiej w Miechowicach i jest czynne w następujących godzinach:

Pn, śr, pt: 8.00–16.00

Wt, czw: 10.00–18.00

Co druga sobota: 8.00–14.00

Terminy sobotnie: 5.01,19.01,2.02.16.02,2.03,16.03,30.03,13.04,
27.04,11.05,25.05,8.06,15.06,6.07,
20.07,3.08,24.08,31.08,14.09,28.09,12,10,
26.10,16.11,23.11,7.12,21.12