Pokaż wyszukiwarkę

Zmarła śp. Siostra Marta Grudke

Zmarła śp. Siostra Marta Grudke

Z wielkim smutkiem informujemy, iż dzisiaj odeszła od nas ostatnia miechowicka diakonisa, śp. Siostra Marta Grudke.

Siostra Marta urodziła się 15 października 1929r. w Pszonowicach koło Łodzi. Za miesiąc obchodziłaby swoje 90-te urodziny. Od kilkudziesięciu lat związana była z Miechowicami i Domkiem Matki Ewy.

Jako parafia, łączymy się w bólu z najbliższymi Siostry Marty.

Informacje związane z pogrzebem Siostry Marty zostaną przekazane w późniejszym terminie.

 

Marta Grudke, urodziła się 15 października 1929 roku w Przanowicach w powiecie Brzeziny koło Łodzi. Uczęszczała do szkoły ewangelickiej w Żakowicach, a później w Koluszkach.
Przed zakończeniem II wojny światowej rozpoczęła naukę w szkole handlowej, której nie ukończyła. Zawieruchy wojenne sprawiły, że przerwała naukę i podjęła pracę. Początkowo pracowała w Łodzi opiekując się dziećmi łódzkiej sędzi. Następnie podjęła zatrudnienie w kuchni w szpitalu w Tomaszowie. Pracowała wówczas wśród katolickich zakonnic poznając uroki życia w habicie.
Za namową ewangelickiego biskupa Karola Kotuli przyjechała na Śląsk do Miechowic. Pierwszy raz uczestniczyła w Tygodniu Ewangelizacyjnym organizowanym na terenie Parafii Ewangelicko-Augsburskiej w Miechowicach.
Pod wpływem przeżyć, jakich doświadczyła w trakcie Tygodnia postanowiła przerwać pracę w szpitalu i zaangażowała się w roczną Służbę dla Pana w miechowickich zakładach opiekuńczych. Na ten czas zakłady w Miechowicach były już upaństwowione, ale pracowało w nich jeszcze 8 sióstr oraz Aurelia Scholl, która pełniła obowiązki przełożonej.

W trakcie swej posługi młodziutka Marta postanowiła wstąpić do diakonatu. Na diakonisę została wyświęcona niespełna trzy miesiące po swoim przyjeździe do Miechowic. A było to jesienią 1952 roku. Uroczystość odbyła się w Miechowicach w bardzo kameralnym gronie, wśród gorących modlitw i żarliwego śpiewu – Siostra Marta Grudke śpiewała wtedy pieśń: „Wszystko Tobie dziś oddaję”. Zaraz po zaczepkowaniu świeżo upieczoną diakonisę wydelegowano na wyjazd misyjny. W towarzystwie Siostry Klary, Siostra Marta wyjechała do Tabity. Później wyjechała do Zachełmia koło Jeleniej Góry, by służyć w domu wypoczynkowym „Marzenie”.
Oprócz opieki nad dziećmi i osobami starszymi diakonise prowadziły także pracę ewangelizacyjną i misyjną. Nie było łatwo, brakowało dosłownie wszystkiego, ale Bóg pomagał im każdego dnia. W roku 1959 Siostra Marta wróciła do Miechowic. Do roku 1995 prowadziła Dom Opieki „Ostoja Pokoju”. „Obowiązki, które wykonywała chętnie i z wielkim zaangażowaniem, zaczynały się wczesnym rankiem i obejmowały wszelki rodzaj aktywności niezbędnej do funkcjonowania ośrodka. Siostra Marta prowadziła administrację, ale także prała, prasowała, sprzątała, gotowała, niosła pensjonariuszom domu opieki pocieszenie w chwilach zwątpień i starała się ulżyć ich cierpieniu. Przez długi czas prowadziła także Szkółkę Niedzielną, grała na organach i przygotowywała kościelny ołtarz do każdego nabożeństwa. Gdy niektóre siostry zaczęły emigrować do Niemiec, a starsze zmarły, przybyło jej jeszcze więcej obowiązków.”
Siostra Marta Grudke na przestrzeni lat swojej pracy w Miechowicach nie tylko opiekowała się pensjonariuszkami domu opieki. Jednocześnie stała się strażniczką i spadkobierczynią całego dziedzictwa po Matce Ewie i „Ostoi Pokoju”, które tylko dzięki jej wielkiemu poświęceniu i zaangażowaniu przetrwało w Miechowicach do dnia dzisiejszego.
Gdy w 1995 roku na terenie Parafii Ewangelicko-Augsburskiej w Miechowicach poświęcono nowy budynek Domu Opieki, Siostra Marta przeszła na zasłużoną emeryturę. Zamieszkała w Domku Matki i Ewy i pielęgnując pamięć o Matce Ewie propagowała jej postać prowadząc niewielkie muzeum w specjalnie wydzielonej części Domku.
22.11.2003 roku otrzymała Różę Lutra – czyli najwyższe wyróżnienie Diecezji Katowickiej, jako wyraz wdzięczności za ofiarną, długoletnią służbę w Diecezji Katowickiej Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego w Rzeczyspospolitej Polskiej.
30.09.2012 roku jako pierwsza została wyróżniona Nagrodą „Ostoi Pokoju” imienia Matki Ewy.
W 2013 roku wyprowadziła się z Domku Matki Ewy i zamieszkała u swoich krewnych. Zmarła 18.09.2019 roku w Miechowicach.