Pokaż wyszukiwarkę

I Miechowicka Noc Muzeów

I Miechowicka Noc Muzeów

14 maja odbyła się I Miechowicka Noc Muzeów współtworzona przez kilka lokalnych, bytomskich instytucji oraz inicjatyw społecznych. Współorganizatorami tego wydarzenia byli: Pałac w Miechowicach, Parafia pw. Świętego Krzyża, Stowarzyszenie Nasze Miechowice, Fundacja na Rzecz Obronności i Bezpieczeństwa Kraju „Combat Alert”, Schron Miechowice, Stowarzyszenie na Rzecz Zabytków Fortyfikacji „PRO FORTALICIUM”, Miechowicka Grupa Biegowa oraz Parafia ewangelicka w Miechowicach.

 

Zespół Zabytkowy naszej parafii odwiedziło ponad 500 osób, które zwiedziły Muzeum Domek Matki Ewy z 1902r., neogotycki kościół z 1898r oraz najstarszy na terenie budynek – Ostoję Pokoju z 1890r.

Ponad 20 wolontariuszy i pracowników parafii przygotowało przestrzeń do lepszego odkrywania  historii tego wyjątkowego miejsca. Noc Muzeów na terenie parafii rozpoczął koncert Szkolnej Orkiestry Dętej „Allegretto” z Rogoźnika. W kościele odbywały się krótkie koncerty organowe w wykonaniu naszego organisty Roberta Kromolana, absolwenta Akademii Muzycznej w Katowicach. Do dyspozycji zwiedzających była również wystawa o Matce Ewie.

Muzeum Domek Matki Ewy od lat cieszy się wielkim zainteresowaniem, stanowi bowiem unikatowy przykład śląskiej zabudowy. Znajduje się na Szlaku Architektury Drewnianej. To w nim Matka Ewa mieszkała, przyjmowała ludzi potrzebujących pomocy oraz licznych gości z całego świata. Ostatni zwiedzający, którzy przed północą zdążyli jeszcze do niego wejść w Noc Muzeów byli z Malty.

Ostoja Pokoju otworzyła kawiarenkę z kawą, herbatą oraz pysznymi, domowymi ciastami. W kaplicy na piętrze, w której przed laty diakonisy spotykały się na codziennej modlitwie, można było wysłuchać fragmentów audiobooka „Matka Ewa. Wspomnienia” czytane przez Aleksandrę Błahut – Kowalczyk oraz obejrzeć Figury Biblijne autorstwa Anny Olek, przedstawiające historię Dobrego Pasterza – ewangeliczny fragment, który miał przełomowy wpływ na młodą Ewę von Tiele – Wincler, zwaną Matką Ewą.

 

Dzieci i młodzież uczestniczyły w warsztatach kreatywnych: tworzenia gołąbków pokoju, serc zdobionych metodą decuopage oraz projektowania Tajemniczego Ogrodu w donicy.

Natomiast dzieci uczęszczające na lekcje religii wraz z ukraińskimi dziećmi, które mieszkają na terenie parafii, upiekły ciastka z wizerunkiem Matki Ewy oraz Różą Lutra. Dochód z ich sprzedaży zasilił parafialny fundusz pomocy dla uchodźców wojennych.

Każdy gość otrzymał najnowszy folder na temat Zespołu Zabytkowego Parafii ewangelickiej w Miechowicach, również ukraińscy zwiedzający mogli przeczytać o historii miechowickiego dzieła w swoim języku.

Cieszymy się, że Miechowicka Noc Muzeów cieszyła się tak dużym powodzeniem i uznaniem ze strony zwiedzających. Już teraz zapraszamy za rok!

 

 

 

 

 

 

 

Tekst i zdjęcia: Monika Cieślar