Pokaż wyszukiwarkę

Ostatnie tygodnie

Ostatnie tygodnie

tak, to już ostatnie tygodnie budynku Domu Pomocy Społecznej „Ostoja Pokoju” w Miechowicach. Budynek został wybudowany w latach 1990 – 1995. Przez wiele lat budynek DPS był jednym z najnowocześniejszych Domów opieki w województwie śląskim. Niestety z uwagi na intensywną eksploatację górniczą w latach 2005 – 2012, cały teren ulicy przy ul. Matki Ewy uległ rozległym odkształceniom i przechyleniu. W efekcie tych prac budynek DPS przechylił się o ponad 2,5m na całej długości. Wyrokiem z grudnia 2012 roku, Sąd Okręgowy w Katowicach zdecydował o jednorazowym odszkodowaniu obiektu. W związku z tą decyzją, Parafia Ewangelicko-Augsburska w Miechowicach podjęła decyzję o przeznaczeniu odszkodowania na budowę nowego budynku DPS. Otwarcie nowego obiektu nastąpiło w listopadzie 2018 roku, a mieszkańcy zostali przeprowadzeni w styczniu 2019 roku.
W związku z tym, że budynek DPS został odszkodowany, a remont pozwalający na jego dalszą eksploatację wymagałby wielomilionowych nakładów, Sąd Okręgowy w Katowicach, zobowiązał Parafię do wyburzenia obiektu.
Decyzja o wyburzeniu obiektu nie była prostą decyzją, ale zależało nam, by w przyszłości budynek nie stał się kolejnym pustostanem szpecącym krajobraz Bytomia. Jeśli wszystkie prace będą prowadzone zgodnie z planem, wyburzenie, a następnie zagospodarowanie terenu powinno nastąpić do końca czerwca 2020 roku.